уторак, 21. јануар 2025.

ИиР 5. разред - 3. област: Рачунарство



 Решавање проблема: Корак по корак

Када програме делимо на кораке, ми размишљамо алгоритамски. Појам АЛГОРИТАМ данас има широку примену али се најчешће везује за информатику и програмирање. 

АЛГОРИТАМ је редослед радњи за решавање проблема, односно решавање проблема "корак по корак". Применом алгоритама сложене рпоблеме из разних области можеш решити тако што ћеш их рашчланити на мање, па повезати.  

У информатици алгоритам помаже да се сагледа проблем и да се, на основу тога, напише програм. Не везује се за програмски језик, па се исти алгоритам може користити у неком другом програму касније.  

Да би се направио алгоритам треба прво урадити анализу и добар сценарио. У наставку ћу вам објаснити писање алгоритма  на примеру прављења лимунаде. 

Сценарио                                                           

  1. исцеди лимун
  2. додај лимунов сок
  3. сипај воду
  4. додај једну кашику шећера
  5. да ли је довољно слатка?
  6. ако није довољно слатка,
     додај још једну кашику шећера
  7. лимунада је готова

Алгоритам:


Овај алгоритам се састоји од редоследа корака који представљају НАРЕДБЕ: исцеди лимун, додај лимунов сок, сипај воду,.. Више корака у низу који се обављају записаним редоследом чини СЕКВЕНЦУ. Затим долази питање: Да ли довољно слатка, које представа УСЛОВ. У зависности од испуњавања услова долази до ГРАНАЊА. Ако је довољно слатка, лимунада је готова, ако није, треба се вратити на претодни корак и додати још једну кашику шећера.


Задатак: Напиши Сценарио и Алгоритам за цртање Смајлија (корак по корак).


Рачунарски програми

РАЧУНАРСКИ ПРОГРАМ је низ корака односно наредби које задајемо рачунару да би урадио неки задатак. Стручњаци који пишу програме зову се ПРОГРАМЕРИ. Писање програма назива се ПРОГРАМИРАЊЕ. То је креативна дисциплина која нам омогућава да оставримо своје идеје. Чине је четири основна корака:
  1. анализа проблема,
  2. састављање алгоритма,
  3. писање програма,
  4. тестирање програма.

Програмирањем са даје задатак рачунару да нешто уради и дефинише се редослед радњи да би се, нпр. нацртала слика, направила видео-игрица и сл.

Зашто учимо програмирање ? - Осим што омогућава управљање рачунарима и другим машинама, програмирање ти помаже да развијеш логичко мишљење, па да разумеш природне појаве и дешавања у друштву, али и да будеш креативан и користиш и ствараш нове програме.










Нема коментара:

Постави коментар

Припрема за тест - Python

 АРИТМЕТИЧКИ ОПЕРАТОРИ, ИЗРАЗИ, ДЕЉЕЊЕ - РЕАЛНО, ЦЕЛОБРОЈНО  И ОСТАТАК ПРИ ДЕЉЕЊУ 1.  Заокружи тачан одговор: Да ли је у наредној команди им...